wtorek, 1 grudnia 2015

Kreską magiczną.

"Dzieci nie wolno bić."
"Dziewczynki maja takie sama prawa jak chłopcy."
"Nagrody są ważniejsze, niż kary."
Te prawdy powinny nam się kojarzyć nie tylko z zasadami, które panują w naszym domu, ale również z Januszem Korczakiem, który dzieciom i ich prawom poświęcił swoje życie.
 Od niedawna na sylwetkę Korczaka patrzę inaczej. Patrzę oczyma wspaniałej ilustratorki
, laureatki wielu nagród - Iwony Chmielewskiej. Artystka dopiero od niedawna doceniona u nas, od dawna błyszczy w Korei Południowej, Chinach, Tajwanie, Japonii, czyli w państwach , gdzie rozumie się piękno i moc rysunku. A obrazom tworzonym przez Chmielewską magii tej nie można odmówić.
  Wspomnianego Korczaka Chmielewska przedstawia w ciepłej i niezwykłej książce "Pamiętnik Blumki". Chce byśmy kojarzyli go nie tylko z pełną poświęcenia śmiercią, ale przede wszystkim pełnym poświecenia życiem.
Nieco młodszym polecam książkę "W kieszonce", która jest zabawą w odkrywanie skarbów kieszonki. Zabawą w rozwijanie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego. A kreska Chmielewskiej- cudowna!

O więzach łączących ludzi, o uczuciach, emocjach, rysunki mogą mówić równie pięknie, co słowa. A może jeszcze piękniej. Zajrzyjcie tylko do "O tych, którzy się rozwijali".
Szczęściarze mogą uczyć się pod czujnym okiem artystki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Ja w perspektywie mam tegoroczne spotkanie z panią Chmielewską i przyznam szczerze, już przebieram nogami z niecierpliwości.


Mama czyta sobie i Ince:
"Pamiętnik Blumki"
"W kieszonce"
"O tych, którzy się rozwijają" 
napisane i zilustrowane przez Iwonę Chmielewską i wydane przez Media Rodzina

Zajrzyj także do: